fbpx
Menu

Regionální pracoviště Ústecký kraj: Regionální muzeum v Teplicích

Muzeum je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje a ve svých historických, knihovních, archeologických a přírodovědných sbírkách spravuje, odborně zpracovává a zpřístupňuje veřejnosti statisíce sbírkových předmětů. Regionální muzeum v Teplicích sídlí v budově nově zrekonstruovaného zámku, který se nachází v nejstarší a nejkrásnější čtvrti lázeňského města Teplice, na místě, kde v 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek. Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány původní zámecké interiéry jako např. renesanční sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál s bohatou štukovou výzdobou či pokoje s dobovým zařízením.

Bližší informace: www.muzeum-teplice.cz

Tradiční lidová kultura Ústeckého kraje

Regionální muzeum v Teplicích navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se ustavila Muzejní společnost a 7. prosince 1897 vystavila ve Školní ulici č. 17 své sbírky. Zde muzeum sídlilo do roku 1905, a pak se přestěhovalo do Živnostenského domu ve stejné ulici (dnes budova okresního archivu). Základní sbírkový fond tvořily předměty odkoupené od všestranného sběratele A. H. Fassla, který je již roku 1873 zpřístupnil veřejnosti. Muzejní společnost formulovala svůj program v přímé souvislosti s rozvojem industrializace na Teplicku a stanovila muzeu tři hlavní úkoly: provádět vlastivědnou dokumentaci, prostřednictvím sbírek napomáhat zdokonalení úrovně keramické a sklářské produkce, které patřily k profilovým odvětvím zdejšího průmyslu, a zajišťovat archeologické památky každodenně odkrývané při těžbě uhlí a dalších zemních pracích. Tato orientace po desetiletí ovlivňovala činnost muzea, které bylo počítáno mezi největší a nejlepší mimopražská muzea.

V roce 1945 muzejní sbírky přešly do správy místního národního výboru, který dal muzeu v roce 1947 do užívání budovu zámku. V pozdějších letech muzeum vykonávalo krajskou a oblastní funkci a od roku 1976 působilo jako odborné a metodické centrum pro ostatní muzea v tehdejším Severočeském kraji.

Muzeum pečuje o více než milion sbírkových předmětů rozčleněných do jednotlivých odborných oddělení. Přírodovědné oddělení dokumentuje přírodní poměry v severozápadních Čechách a jejich změny v důsledku civilizačních procesů. Archeologické oddělení se zaměřuje na vývoj pravěkého a středověkého osídlení regionu a provádí záchranné výzkumy vyvolané stavebními a důlními zásahy do terénu. Historické oddělení spravuje historické, etnografické, numismatické, uměleckohistorické a fotografické sbírky, zabývá se hospodářským, politickým, kulturním a společenským vývojem regionu, změnami způsobu života a životního prostředí. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství. Knihovna buduje fondy odborné a regionální literatury, sbírky starých a vzácných tisků a spravuje tři historické celky: knihovnu Clary-Aldringenů, knihovnu kláštera v Oseku a fond Goethe-Schiller. Oddělení muzejních služeb zajišťuje konzervaci a restaurování sbírek, fotografickou dokumentaci, přípravu expozic, výstav a vydávání publikací, práci s veřejností a propagaci.

Od roku 2004 archeologické oddělení a konzervátorské pracoviště jsou umístěna v nové muzejní budově postavené v Sobědruhách u Teplic.