Zvolte si kraj kliknutím do mapy:

 


PRAHA

Pověřené pracoviště: Muzeum hlavního města Prahy (MMP)
www.muzeumprahy.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury v hlavním městě Praze byl zřízen usnesením Rady hlavního města Prahy 21. 10. 2014:
http://muzeumprahy.cz/krajsky-seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury/

Spolek Vltavan v Praze (navrhovatel MMP, zápis 29. 5. 2015)
Obce baráčnické na území hlavního města Prahy (navrhovatel MMP, zápis 29. 5. 2015)

Zpět na mapu ↑


STŘEDOČESKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Regionální muzeum v Kolíně
www.skanzenkourim.cz, www.skanzenkourim.cz/tradicni-lidova-kultura/

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského kraje, rok založení 2015:
Odkaz na informace o Seznamu nemateriálních statků Středočeského kraje je ve výstavbě.

Spolky Vltavan Davle a Vltavan Štěchovice (Regionální muzeum v Kolíně – Regionální odborné pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu, Mgr. Tereza Kašová – rok 2015, zapsáno – rok 2016)

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje:
www.skanzenkourim.cz/tradicni-lidova-kultura/mistr-tradicni-rukodelne-vyroby-stredoceskeho-kraje/
Jiří Rücker, umělecké řezbářství (Regionální muzeum v Kolíně – rok 2013, uděleno – rok 2013)
Miluše Šímová, Vizovické pečivo (Muzeum Českého krasu – rok 2014, uděleno – rok 2014)
Ján Chvalník, betlemářství (Hornické muzeum Příbram – rok 2015, uděleno – prosinec roku 2014)
Jiří Král, pletení z proutí (Regionální muzeum v Kolíně – rok 2016, uděleno – rok 2016)
Marie Antonie Filipová, výroba krojů a krojových součástek (Regionální muzeum v Kolíně – rok 2016, uděleno – rok 2016)

Zpět na mapu↑


KARLOVARSKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Muzeum Cheb, p.o. Karlovarského kraje
www.muzeumcheb.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Krajský seznam nemateriálního kulturního dědictví Karlovarského kraje
zatím na internetových stránkách není.

Tradiční hra na citeru reprezentovaná paní Bertou Růžičkovou z Nejdku, navrhovatel: regionální pracoviště pro TLK, Muzeum Cheb, p.o. Karlovarského kraje, návrh: 2014, zapsáno ke dni 4. 8. 2014
Pěvecký sbor Haimatchor Rotava – Kraslice, udržování hudebního projevu v tradičním nářečí, navrhovatel: Město Rotava, návrh: 2014, zapsáno ke dni 4. 8. 2014

Zpět na mapu ↑


PLZEŇSKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, p. o. (VMH KT)
www.plzensky-kraj.cz/cs/kategorie/lidova-kultura

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Plzeňského kraje
Staročeská svatba – Masopust v Plánici, navrhovatel: VMH KT Rok: 2013, nezapsáno
Postřekovský masopust, navrhovatel: VMH KT Rok: 2013, nezapsáno

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje
Pro rok 2017 se připravuje nominace řemeslníků, kteří jsou Nositeli tradice lidových řemesel: Rudolf Volf – hrnčíř, Miloslav Trefanec – kovář, Josef Hrůza – bednář

Zpět na mapu ↑


LIBERECKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Muzeum Českého ráje v Turnově
http://www.muzeum-turnov.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje, 15. 11. 2011:
www.muzeum-turnov.cz/krajsky-seznam-nematerialnich-statku-lk

Svatoštěpánská koleda ve Studenci (Muzeum Českého ráje v Turnově – 2012, zapsáno 2013)
Tradice ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou a okolí (MČR – 2013, zapsáno 2014)
Tradiční lidová výroba vánočních ozdob z Poniklé (MČR – 2014, zapsáno 2015)
Tradiční rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech (MČR – 2015, zapsáno 2016)

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje, 6. 9. 2011:
www.muzeum-turnov.cz/mistr-tradicni-rukodelne-vyroby-lk

Milena Juřicová, textil – paličkovaná krajka (Muzeum Českého ráje v Turnově – 2011, uděleno 2012)
Josef Nosek, výroba saní (MČR – 2011, uděleno 2012)
Maruše Nová, zpracování ovčího rouna (MČR – 2011, uděleno 2012)
Ladislav Oliva, sklářská výroba (mozaika, tavená plastika, skleněný šperk) (MČR – 2011, uděleno 2012)
Petr Šťastný, broušení šperkových kamenů (MČR – 2011, uděleno 2012)
Kamila Parsi Žďárská, sklářská výroba (foukané a tvarované sklo, skleněné drátkové figurky, špendlíky, vinuté perle) (MČR – 2011, uděleno 2012)
Jiří Číhal, kamenosochařství (MČR – 2012, uděleno 2013)
Jaroslav Kohout, tradiční výroba, oprava a restaurování houslí (MČR – 2012, uděleno 2013)
Petr Novotný, ruční sklářská výroba (MČR – 2012, uděleno 2013)
Jana Kaplanová, paličkovaná krajka (MČR – 2013, uděleno 2014)
Josef Mrňák, šperky z ušlechtilých dřev (MČR – 2013, uděleno 2014)
Jana Sojková, podmalba na skle (MČR – 2014, uděleno 2015)
Jiřina Růtová, tradiční výroba perníku (MČR – 2014, uděleno 2015)
Zdeněk Sochor, skleněné hutní figurky (MČR – 2015, uděleno 2016)
Jaroslav Mojsl, kovářství (MČR – 2015, uděleno 2016)

Zpět na mapu ↑


ÚSTECKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Regionální centrum TLK při Regionálním muzeu v Teplicích, p.o.
www.muzeum-teplice.cz/regionalni-centrum-pro-tradicni-lidovou-kulturu-1

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statku TLK Ústeckého kraje, rok založení 2015:
www.kr-ustecky.cz/

Krušnohorské betlemářství – navrhovatel Oblastní muzeum Chomutov, p.o., r. 2015, zapsáno 2015
Šluknovské betlemářství – navrhovatel Oblastní muzeum Děčín,p.o. – pobočka Varnsdorf, r. 2015, zapsáno v r. 2015

Zpět na mapu ↑


KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
www.muzeumhk.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury v Královéhradeckém kraji:
www.muzeumhk.cz/regionalni-pracoviste-pro-tradicni-lidovou-kulturu.html

Východočeské loutkářství (zapsáno automaticky – na republikovém seznamu 2012)
Tradice generačního předávání krajkářství na Vamberecku (Mgr. Martina Rejzlová, Muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou – 2016, bude zapsáno v roce 2017)

Zpět na mapu ↑


PARDUBICKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Soubor lidových staveb Vysočina, pracoviště NPÚ – Územní památková správa na Sychrově
www.vesely-kopec.eu

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje, 2013:

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, 2013
Vodění jidáše, 2013
Východočeské loutkářství, 2013
Stínání kohouta, 2014
Velikonoční strom a věneček ve Střemošicích, 2015
Věneček ve Vejvanovicích, 2016
Tradiční výroba dýmek na Prosečsku, 2016

Tradiční rukodělná výroba:

Nositel tradice Pardubického kraje, založeno 2015:

Zdeněk Bukáček, soustružené hračky (2015)
Ladislav Chládek, hračky štípané ze soustruženého bloku (2015)
Jiří Myška, sekernictví (2015)
Ladislav Stejskal, tradiční tesařství (2015)
Josef Fidler, výroba žinylkových textilií na ručním stavu (2016)

Zpět na mapu↑


KRAJ VYSOČINA

Pověřené pracoviště: Muzeum Vysočiny Třebíč
muzeumtr.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina (pravidla pro jeho vedení byla schválena Radou Kraje Vysočina dne 26. listopadu 2013):
http://muzeumtr.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-kraje-vysocina.html

Běh o Barchan, návrh města  Jemnice, zapsáno 2014    Skřipácká muzika na Jihlavsku, návrh Muzea Vysočiny Jihlava, zapsáno 2014
Betlémská cesta v Třešti, návrh Muzea Vysočiny Jihlava. zapsáno 2015
Obchůzka královniček na Velkobítešsku, návrh  Muzejního  spolku Velkobítešska, zaspáno 2015

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina:
http://muzeumtr.cz/mistr-tradicni-rukodelne-vyroby-kraje-vysocina.html

Drahomír Smejkal výroba pilníků a rašplí, návrh MuzeaVysočiny Třebíč, uděleno 2016
Aleš Uherka, kolářství, návrh Muzea Vysočiny Třebíč, uděleno 2016

Zpět na mapu ↑


JIHOČESKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
www.muzeumcb.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje (2013):
www.muzeumcb.cz/…/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-jihoceskeho-kraje/

Mečová koleda v jihočeském regionu – zapsáno 2014 (navrhovatel: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích)
Dudácké tradice jihočeského regionu – zapsáno 2015 (navrhovatel: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích)
Baráčnická tradice-udržování lidových tradic regionu a prezentace jihočeského folklóru (zapsáno 2016, navrhovatel: Obec Pištín, ve shodě s ostatními aktivními župami působícími v JK)
Milevské maškary, zapsáno 2016 (navrhovatel: Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku)
Vltavan Purkarec – tradice voroplavby, zapsáno 2016 (navrhovatel:  Spolek Vltavan v Purkarci)

Tradiční rukodělná výroba:

Cena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic Jihočeského kraje:

Ivanka Wolková, České Budějovice, lidové pečivo, kraslice, výrobky ze slámy (navrhovatel: Jihočeské muzeum v ČB, 2012)
Jiří Drhovský, Zvěrkovice, lidové hračky, betlémy (navrhovatel:  MCKV Týn nad Vltavou, 2012)
Marie Flašková, České Budějovice, podmalby na skle (navrhovatel: Jihočeské muzeum v ČB, 2013)
Národopisný soubor Doudleban, 70. výročí založení (navrhovatel: obec Doudleby, 2013
Pavel Rouha, Velešín, řezbářství – Velešínský betlém (navrhovatel: Jihočeské muzeum v ČB, 2014)
Jaroslav Frencl, Volyně, řezbářství (navrhovatel: Město Volyně, 2014)
František Čerkl, Boršov nad Vlt. – za celoživotní zásluhy o rozvoj lidové tradice regionu (navrhovatel: obec Boršov nad Vltavou, 2015)
Jan Smrt, Milevsko, košíkářství (navrhovatel: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2015)
Alena a Martin Rabochovi, Trhové Sviny, keramická tvorba (navrhovatel: město Trhové Sviny, 2016)
Miroslav Stecher,  České Budějovice, k životnímu jubileu – dudák, výrobce lidových nástrojů, dlouholetý umělecký vedoucí JSPT Úsvit, lektor, organizátor folklórních akcí regionu (navrhovatel: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2016)

Zpět na mapu ↑


JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Regionální pracoviště pro lidovou kulturu Jihomoravského kraje při Masarykově muzeu v Hodoníně
www.masaryk.info/masarykovo-muzeum-hodonin/39/

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje (2013)
www.masaryk.info/masarykovo-muzeum-hodonin/637 nebo na webu jihomoravského kraje

Slovácký verbuňk, NÚLK ve Strážnici (2013)
Jízda králů na Slovácku, NÚLK ve Strážnici (2013)
Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku (v rámci velikonočního hrkání a klapání školní mládeže), Mgr. Markéta Palowská (2015)
Technologie výroby modrotisku, NÚLK ve Strážnici (2015)
Smrtnica a chození s babú (Dívčí ranně jarní obchůzka na smrtnou neděli), Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o. (navrženo 2016, čeká na zápis)

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje:

www.masaryk.info/masarykovo-muzeum-hodonin/636/ nebo na webu jihomoravského kraje
Růžena Kozumplíková, Pletení z orobince (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o. – 2012, udělen 2012)
Bohumil Šikula, Bednář (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o., 2012, udělen 2012)
Dagmar Čechová, Perníkové pečivo (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o. – 2012, udělen 2013)
Alexandra Kaňovská, Výroba keramiky – fajáns (Sdružení lidových řemeslníků o.s. – 2012, udělen 2013)
Miroslav Urban, Ruční tkadlec  (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o. – 2012, udělen 2013)
Marie Čiháková, Blatnické kraslice (Sdružení lidových řemeslníků o.s. – 2013, udělen 2014)
Iva Novotná, Zpracování ovčí vlny (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o., 2013, udělen 2014)
Věra Šmídová, Lidová výšivka (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o., 2013, udělen 2014)
Anna Búřilová, Dekorativní perník z formy (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o. – 2014, udělen 2015)
Zdeňka Zábojová, Ruční tkadlena (Sdružení lidových řemeslníků o.s., – 2014, udělen 2015)
Marie Žáková, Batikované kraslice  (Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o., – 2014, udělen 2015)
Markéta Maláníková, Lidová výšivka (Městské muzeum a galerie Břeclav p.o. – 2015, udělen 2016)
Marie Pachtová,  Kraslice zdobené slaměnou intarzií  (Muzeum Vyškovska p.o. – 2015, udělen 2016)
Danuška Partyková, Vizovické pečivo – tradiční tvary s lidovou symbolikou (Sdružení lidových řemeslníků o.s., – 2015, udělen 2016)

Zpět na mapu ↑


OLOMOUCKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu v Olomouci
www.vmo.cz/rubriky/pro-badatele/regionalni-pracoviste-pro-tradicni-lidovou-kulturu-pri-vmo

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Olomouckého kraje (2014):
Tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze (Regionální pracoviště – 2014;  ZAPSÁNO – 2015)
Velikonoční slavnosti Matiček a Ježíšových Matiček na Hané (Regionální pracoviště – 2014;  ZAPSÁNO – 2015)
Hodové průvody s Družičkami a Mládenci na Olomoucku (Regionální pracoviště – 2014;  ZAPSÁNO – 2015)
Vodění krále a voděni královničky v Rájci u Zábřeha (Regionální pracoviště – 2014;  BUDE ZAPSÁNO – 2016)

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje (2014):
Alfréd Stawaritsch, tradiční kovářství  (Regionální pracoviště – 2014;  UDĚLEN – 2015)
Jarmila Vítoslavská, výroba lidového textilu (Regionální pracoviště – 2014;  UDĚLEN – 2015)
Miloslava Zatloukalová, práce z lýka a slámy (Regionální pracoviště – 2014;  UDĚLEN – 2015)
Jaroslav Lakomý, pokrývačství tradičními krytinami (šindelem a břidlicí) (Regionální pracoviště – 2014;  UDĚLEN – 2015)
Miluše Hlavinková, výroba užité keramiky, drátování (Regionální pracoviště – 2014;  UDĚLEN – 2016)

Zpět na mapu ↑


MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště č. 1: Muzeum Těšínska
www.muzeumct.cz/regionalni_pracoviste_pro_peci_o_tradicni_lidovou_kulturu/

Metodický pokyn pro tvorbu a vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury MSK“ byl  schválen usnesením rady kraje č. 111/8592 ze dne 4. 10. 2016.

Pověřené pracoviště č. 2: Muzeum Novojičínska
www.muzeumnj.cz

Zpět na mapu ↑


ZLÍNSKÝ KRAJ

Pověřené pracoviště: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti – Centrum péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje
www.slovackemuzeum.cz

Krajský seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury:

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje (2013):
www.slovackemuzeum.cz/doc/909

Valašský odzemek, návrh  Valašského muzea v přírodě 2014, zápis 2014
Jízda králů v Hluku, Kunovicích a ve Vlčnově, návrh Slováckého muzea 2016, zápis 2016
Slovácký verbuňk, návrh  Slováckého muzea  2016, zápis 2016

Tradiční rukodělná výroba:

Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje (2011)
www.slovackemuzeum.cz/doc/542
Jiří Machaníček, sekernictví – tesařství  (Obec Jalubí, starosta Ing. Karel Malovaný, uděleno 2012)
Ivan Šulák, zakuřovaná hrnčina (Slovácké muzeum, uděleno 2012)
Ludmila Kalivodová, drobné zvykoslovné předměty, práce z těsta – vizovické pečivo (Elen Macháčková, uděleno 2013)
Božena Vráželová Práce se dřevem, řezbářství – štípané holubičky (Slovácké muzeum, uděleno 2013)
Stanislava Žabková Drobné zvykoslovné předměty/Práce z těsta – vizovické pečivo (Slovácké muzeum, uděleno 2013)
Josef Fryzelka  Práce se dřevem, výroba bednářských výrobků (Slovácké muzeum, uděleno 2014)
Antonín Moštěk Práce s hlínou – kamenina, hrnčina, majolika (Občanské sdružení Kunovjan, PhDr. Romana Habartová uděleno 2014)
Marie Skrežinová Drobné zvykoslovné předměty, výroba umělých květin, vonic a vínků (Slovácké muzeum, uděleno 2014)
Antonín Hájek  Práce se dřevem – soustružení, zdobení cínem, intarzie (Slovácké muzeum, uděleno 2015)
Lenka Macečková Textilní techniky – síťování (necování) – síťovaný čepec a krojové součásti valašského kroje, hotovené touto technologií (Občanské sdružení Kunovjan, PhDr. Romana Habartová uděleno 2015)
Marie Sekaninová Drobné zvykoslovné předměty – vyškrabované kraslice (Mgr. Hana Marášková, uděleno 2015)
Rozálie Blažková Práce s přírodními pletivy – pletení z kukuřičného šustí (Slovácké muzeum, uděleno 2016)
Vladislava Hrubešová   Práce s textiliemi – těžká a lehká krojová krejčovina – šití a zdobení valašských krojů (Občanské sdružení Kunovjan, PhDr. Romana Habartová, uděleno 2016)
Taťána Malinová Drobné zvykoslovné předměty/Výroba slámových kraslic (Slovácké muzeum, uděleno 2016)

Zpět na mapu ↑

Aktualizace: 8. března 2017

All Rights Reserved