Menu

Zámek

Na kraji města v příjemném prostředí zámeckého parku, ve kterém je možné se projít nejdelší platanovou alejí ve střední Evropě nebo se pokochat stromy dovezenými z různých částí světa, se nachází budova zámku Strážnice, který svou dnešní novorenesanční podobu s klasickými prvky získal až v polovině 19. století.

V prostorách zpřístupněných veřejnosti si mohou návštěvníci prohlédnout historickou knihovnu, která obsahuje 13 000 svazků knih, zámeckou kapli s historicky cenným oltářem. Stálá expozice „Nástroje lidové hudby v České republice“, jediná svého druhu ve střední Evropě je kvůli probíhající rekonstrukci dočasně uzavřena. Znovu přístupná bude od sezóny 2022. Mnohé z příchozích jistě zaujmou i každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii.

Dnes je zámek sídlem Národního ústavu lidové kultury, který spravuje památkové objekty, a to nejen zámku, ale i zámeckého parku, Muzea vesnice jihovýchodní Moravy a je i pořadatelem Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, který každoročně probíhá na několika přírodních amfiteátrech právě v krásném prostředí zámeckého parku, skanzenu ale i v prostorách zámku Strážnice.

Virtuální prohlídka (návod )