Dožínky ve skanzenu

V neděli 29. 7. 2017 se v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici uskutečnil pořad Dožínky, který byl věnovaný letním pracím. Stěžejním tématem se staly žně, zpracování obilí a slámy a konečná oslava sklizně – „dožínky“. Program obohatili mlatci z Vacenovic, kteří předvedli mlácení obilí cepy, a folklorní soubor Leluja z Provodova, který ztvárnil dožínkový průvod s předáváním dožínkového věnce hospodáři.

Návštěvníci mohli mlít obilí na ručním mlýnci a ochutnat domácí chléb. Viděli, jak se svazovala povřísla na strojích, jak se pletly ošatky ze slámy, sekala sláma na sečkovici, mlátilo obilí na mlátičce nebo jak se vyrábí a opravuje dřevěné nářadí. Seznámili se také se starodávnými druhy žňového nářadí a předvedeno bylo i nakouvání kosy. Malí i velcí se učili poznávat druhy obilí. Děvčata se u tetiček mohla inspirovat, jak uplést velký dožínkový věnec.

Pozornost byla věnována také jiným letním pracím a zpracování letních plodin. Zájemci mohli vyzkoušet kosit otavu kosou, ručně sklízet nebo máčet konopí. Hospodyňky oživily staré recepty na přípravu „huralu“, černého bezu. Vzpomenuta byla pohanka jako jedna z hojně využívaných plodin v horských oblastech a došlo i na ochutnávku pohankového „šumajzlu“.

Pro děti byly připraveny rukodělné dílničky s využitím slámy, pracovní listy s názvem „Stezka plná pranostik o poli a obilí“, zdobení perníčků, promítání a čtení pohádek.

Pořad i přes extrémní horka shlédlo 503 návštěvníků.

Komentář k příspěvku

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.